Panningen, Netherlands

Welvaart in Peel en Maas in tien jaar tijd gedaald, stijging in gemeente Beesel

Huishoudens in Peel en Maas zijn in de afgelopen tien jaar minder welvarend geworden. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Jelle van de Steeg | 13 april 2025 09:33 | Aangepast op 13 april 2025 09:33
Meting
De welvaart in een gemeente wordt gemeten aan de hand van drie punten: opleidingsniveau, inkomen en of mensen betaald werk hebben. In 2023 scoorde Peel en Maas lager op deze punten dan in 2014. Daarmee wijkt de gemeente af van de landelijke trend. In veel andere delen van Nederland is de welvaart juist gestegen. Ook in vergelijking met vijftien andere, vergelijkbare gemeenten doet Peel en Maas het minder goed. In elf van die gemeenten ligt de welvaart hoger.

Lager opleidingsniveau
Volgens het CBS komt het lagere welvaartsniveau vooral doordat veel inwoners een lager opleidingsniveau hebben. In Peel en Maas wonen veel mensen met alleen een middelbareschooldiploma of mbo-opleiding. Dat is minder dan gemiddeld in Nederland. In gebieden waar de gemeente veel investeert, bijvoorbeeld in parken, woningen of fietspaden, groeit de welvaart vaak sneller. In Peel en Maas blijft die groei achter.

Grote verschillen
Binnen de gemeente zijn er grote verschillen. In het gebied Tongerlo-Korte Heide-Schoorveld is de welvaart in tien jaar flink gedaald. In 2014 zat dit gebied nog boven het landelijke gemiddelde, nu eronder. Het meest welvarend is nu het gebied Schrames-Stogger. Het laagst scoort het buitengebied Lange Heide-’t Rooth.

Beesel
In de gemeente Beesel is het welvaartsniveau juist gestegen, al valt de optelsom van arbeidsparticipatie, inkomen en opleidingsniveau wel lager uit dan in de vijftien gemeenten die het meest op Beesel lijken. De meest welvarende huishoudens bevinden zich in het dorp Beesel. In Offenbeek is de minste welvaart.

Lees ook

Goed voorbereid reizen met het openbaar vervoer

Zou je graag wat vaker met het openbaar vervoer (OV) willen reizen, maar twijfel je? Bijvoorbeeld om...

Herdenkingsbijeenkomst 80 Jaar Bevrijding

In Kerkeböske, Aan de Koeberg 3 in Helden vindt zondagmiddag 4 mei een herdenkingsbijeenkomst plaats...

Vaatje Rollen in Beringe: nieuwe buitenactiviteit op 25 mei

In Beringe vindt op zaterdag 25 mei een nieuwe buitenactiviteit plaats: Peel en Maas Vaatje Rollen. ...

Bisschop Ron van den Hout geschokt door overlijden paus Franciscus

Het overlijden van paus Franciscus heeft bisschop Ron van den Hout diep geraakt. Tijdens een mis op ...

Ruim 500 inwoners denken mee over herinrichting Kesselseweg en Mariaplein

De herinrichting van de Kesselseweg en de doorgaande weg bij het Mariaplein in Helden leeft onder de...

Recordopbrengst voor Goede Doelenweek Peel en Maas

De gezamenlijke Goede Doelenweek in Peel en Maas heeft dit jaar € 166.500 opgebracht. Dit is ruim € ...