Panningen, Netherlands

Molentje als erfgoedkunstobject in Helden

In Hegelsom staat een kenmerkend molentje met oude foto’s in grijstinten. Het molentje zorgde voor inspiratie en inmiddels is het niet meer de enige in de regio. Zo is er ook een in Helden te vinden.
Youri Buis | 31 mei 2024 12:12 | Aangepast op 31 mei 2024 12:12
Obsessie
Ook pluimveehouder Jos van Leeuwen raakte geïnspireerd. Sterker nog: “Ik raakte geobsedeerd”, vertelt hij in het televisieprogramma Dwars Door Limburg. “Het is een bemalingsmolen. Die staat normaal gesproken in een sloot en pompt eigenlijk het water weg als het te hoog staat”, legt Jos uit. Hij kwam steeds meer van dit soort molentjes tegen, ook onderweg naar zijn werk in Someren. “Als ik er een zag staan, plakte ik er een briefje op met de vraag: doet u er nog iets mee?

Nieuwe wieken
Jos vond zijn eigen bemalingsmolen in een Beringse boomgaard. Toen hij de eigenaar van de boomgaard zag, greep hij zijn kans. “De molen bleek geen functie meer te hebben, dus zodoende mocht ik hem overnemen. Toen heb ik hem helemaal gereviseerd, onder meer nieuwe wieken eraan gemaakt. Hij mag weer even een opknapbeurtje en likje verf krijgen, maar dat komt nog wel een keer”, lacht Jos.

Bruidsfoto’s
De molen van Jos staat niet in een sloot, maar gewoon voor de sier op zijn erf in Helden. “Vanuit mijn woning kan ik ernaar kijken en de mensen die hier langskomen kunnen het zien. Later heb ik er een bankje bij gezet, dus regelmatig komen er wandelaars en fietsers even zitten. Er zijn hier zelfs bruidsfoto’s gemaakt”, aldus Jos. Volgens hemzelf heeft hij een uniek erfgoedobject in bezit. “Je ziet ze voor de sier bijna niet in Peel en Maas.”

Lees ook

Kunstenaars kleien erop los voor jubileumjaar gemeente Beesel

De gemeente Beesel bestaat 750 jaar en dus is het een feestjaar. Dat wordt gevierd met een keramieke...

Frits uit Beringe creëert kunst uit oud metaal

In de tuin van Frits Verstappen in Beringe is niets zomaar wat het lijkt. Waar anderen afgedankte me...

Lizette duikt in de wereld van vuursteen

In Rijckholt werd ooit een vuursteenmijn verbouwd, waarbij een bijzondere vondst werd gedaan: vuurst...

Repair Café Peel en Maas viert tienjarig jubileum

Repair Café Peel en Maas bestaat tien jaar. Dit initiatief helpt mensen bij het repareren van kapott...

Terugkijken: Dwars Door Limburg in bakhuisje

Lizette gaat naar het Leudalse bakhuisje, Milica heeft boekentips en we duiken in de wereld van de B...

90-jarige Miep Hermans uit Helden voelt zich jong

Voor ‘Dwars Door Limburg’ ging Nic langs bij Miep Hermans. De vitale 90-jarige uit Helden onthult ha...